Serbest Meslek Makbuzu Nasıl Hesaplanır

Merhaba, bu yazımız da sitemiz ‘de yer alan Serbest Meslek Makbuz u Hesaplama formunun kullanılması ile fazla Avukat veya Arabulucu olarak tahsil ettiğimiz gelire ilişkin düzenlememiz gereken serbest meslek makbuzu nasıl hesaplanır sorusunun cevabını ve sistemin işleyişini inceleyeceğiz.

Gerek Avukatlık gerekse Arabuluculuk faaliyetleri kapsamında gelir elde edilmektedir. Haliyle bu gelirin vergilendirilmesi de düzenleyeceğimiz makbuzlarla olmaktadır.

HATIRLATMA

Avukatlık faaliyetleri kapsamında elde edilmesi gereken vekalet ücreti hesaplamalarını, sitemizde yer alan vekalet ücreti hesaplama formu kullanılarak yapabilirsiniz. Nasıl yapılacağı hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Arabuluculuk faaliyetleri kapsamında elde edilmesi gereken arabulucu ücreti hesaplamalarını, sitemizde yer alan arabuluculuk ücret hesaplama formu kullanılarak yapabilirsiniz. Nasıl yapılacağı hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Hesaplama Formu

Tutar Giriniz

Hatırlatma kısmında da yer alan ilgili formlar kullanılarak hesaplanan ücret gelirleri TUTAR OLARAK iş bu alana girilmelidir. Bu tutara KDV ve STOPAJ Dahil hesaplama yapılacaktır.

Stopajlı Makbuz Örneği

Bu alan sistem tarafından otomatik olarak doldurulmaktadır. Eğer makbuzu düzenlediğiniz kişi/kurum VERGİ MÜKELLEFİ ise; stopajlı makbuz örneğinde yer alan rakamlar kullanılarak makbuz düzenlenmelidir.

Stopajsız Makbuz Örneği

Makbuz düzenlenecek kişi VERGİ MÜKELLEFİ değil ise; stopajsız makbuz örneğindeki rakamlar kullanılarak serbest meslek makbuzu düzenlemeniz gerekmektedir. Brüt tutar ve yüzde 18 kdv hesaplanarak toplam tutarın elde edildiği bir form kullanılır.

ÖNEMLİ NOT

İş bu hesaplamalar bilgilendirme amacı ile yapılmıştır. Makbuz düzenleme konusunda muhakkak MALİ MÜŞAVİRİNİZDEN profesyonel destek isteyiniz. Makbuz hesaplama ve vergi mevzuatı ile şaka olmaz : )

Kapsamlı bir makbuz hesaplama aracına ulaşmak istiyorsanız Türkiye Barolar Birliği sayfasına göz atmanızda fayda olacaktır.

Umarım Avukat veya Arabulucu olarak tahsil ettiğimiz gelire ilişkin düzenlememiz gereken serbest meslek makbuzu nasıl hesaplanır  sorusunun cevabını bulmuşsunuzdur.  : )

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir