Yıllık Ücretli İzin Alacağı Nasıl Hesaplanır

Merhaba, bu yazımız da sitemiz ‘de yer alan Yıllık İzin Ücret Alacağı Hesaplama formunun kullanılması ile yıllık ücretli izin alacağı nasıl hesaplanır sorusunun cevabını ve sistemin işleyişini inceleyeceğiz.

Hizmet sürelerine göre işçinin hak ettiği ücretli yıllık izinlerin tatil yaparak kullanılması esastır. Fakat, iş sözleşmesi herhangi bir nedenle son bulması durumunda kullanılmayan izin günlerinin ücreti talep edilebilir. Bu hesaplamalar sitemizde yer alan form kullanılarak yapılabilir. Aşağıda ise; formun kullanımı ve işlevi irdelenmektedir.

Hesaplama Formu

Brüt Aylık Maaşınız

Ücret iş sözleşmesinin esaslı temel unsurudur. Bu alana yazılması gereken işçinin brüt aylık ücretidir. ( e devlet üzerinden brüt aylık ücret bilgisi görüntülenebilir ) .

Kullanılmamış Yıllık İzin

Hizmet süresi içerisinde hak edilen ve kullanılmayan yıllık izin gün sayısını giriniz.

Brüt Yıllık İzin Ücret

Kullanılmayan “Yıllık İzinler” sözleşmenin sona ermesiyle ücrete döndüğünden, hesaplama son alınan brüt aylık maaş ücreti üzerinden yapılır. Sistem otomatik olarak bu meblağı hesaplamaktadır.

SGK Payı

Yıllık izin ücret alacağı da niteliği itibariyle ücret alacağı olduğundan, SGK payı kesintisine tabidir. Sistem kesinti yapılması gereken SGK payını otomatik olarak hesaplar.

Gelir Vergisi (%15)

İşçi Yıllık izin ücreti ile bir gelir elde ettiğinden, Gelir Vergisine tabiidir. Bu hesaplama alanında ise; alt kademe vergi oranı olarak %15 vergi hesaplanmaktadır. Kademeli bir vergilendirme sistemce benimsenmemiştir.

Damga Vergisi

Brüt tutar üzerinden alınması gereken Damva Vergisini otomatik olarak hesaplar.

Net Yıllık İzin Ücreti

Sistem tarafından hesaplanan Brüt Yıllık İzin Ücreti tutarından SGK Payı, Gelir Vergisi (%15) ve Damga Vergisi kesintisi yapılarak otomatik oluşturulan tutardır. Şartları oluşmuş ise talep edilecek nihai tutar ‘dır.

Umarım  yıllık ücretli izin alacağı nasıl hesaplanır  sorusunun cevabını bulmuşsunuzdur.  : )

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir