UBGT – Hafta Tatili Nasıl Hesaplanır

Merhaba, bu yazımız da sitemiz ‘de yer alan Ubgt – Hafta Tatili Hesaplama formunun kullanılması ile ulusal bayram ve genel tatil günleri ( ubgt ) – hafta tatili nasıl hesaplanır sorusunun cevabını ve sistemin işleyişini inceleyeceğiz.

Hafta Tatili , 4857 sayılı İş Kanunu‘nda düzenlenmiştir. Kanunun 46.maddesinde hafta tatiline hak kazanma koşulları ile işçiye çalışmamasına rağmen ücret ödenmesine ilişkin esaslara yer verilmiştir.

İş Kanununda hafta tatilinin hangi gün kullanılacağına dair açık hüküm bulunmamaktadır. Fakat genel nitelikli kanun olan 6098 sayılı Borçlar Kanunu 421./1 ‘de işçi’ye kural olarak Pazar günü, koşulların buna imkan vermediği takdir başka bir tam gün tatil vermekle yükümlüdür.

Ulusal Bayram ve Genel Tatiller ise 2429 sayılı Kanunun 1.maddesinde belirlenmiştir. Buna göre;

1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayram‘dır. Bayram 28 Ekim saat 13:00’dan başlar ve 29 Ekim günü devam eder.

Ulusal bayram dışındaki resmi ve dini bayram günleri ile yıl başı 2429 sayılı Kanun’da Genel Tatil Günleri olarak nitelendirilmiştir.

Genel Tatil Günleri:

  • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı
  • 30 Ağustos Zafer Bayramı
  • Ramazan Bayramı ( Arefe günü saat 13:00’dan itibaren 3,5 gün )
  • Kurban Bayramı ( Arefe günü saat 13:00’dan itibaren 4,5 gün )
  • 1 Ocak Günü
  • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
  • 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

İş Kanunu’na göre, bu günlerde çalışmayan işçilere bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak kendilerine ödenir. Tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti kendilerine ödenir.

Bu esaslara uyulmadığı takdir de; sitemiz de yer alan form kullanarak ubgt – hafta tatili ücret alacağı olarak talep edilebilir.

Hesaplama Formu

Brüt Aylık Maaşınız

Ücret iş sözleşmesinin esaslı temel unsurudur. Bu alana yazılması gereken işçinin brüt aylık ücretidir. ( e devlet üzerinden brüt aylık ücret bilgisi görüntülenebilir ) .

01.01.2019 – 31.12.2019 arası çalışılan U.B.G.T/Hafta Tatili TOPLAM GÜN

Yukarıdaki açıklamalar ışığında, Hafta Tatili – Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günlerinde çalışılarak ücreti ödenmeyen 2019 yılına ait olan gün sayısını yazınız.

01.01.2018 – 31.12.2018 arası çalışılan U.B.G.T/Hafta Tatili TOPLAM GÜN


Yukarıdaki açıklamalar ışığında, Hafta Tatili – Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günlerinde çalışılarak ücreti ödenmeyen 2018 yılına ait olan gün sayısını yazınız.

01.01.2017 – 31.12.2017 arası çalışılan U.B.G.T/Hafta Tatili TOPLAM GÜN

Yukarıdaki açıklamalar ışığında, Hafta Tatili – Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günlerinde çalışılarak ücreti ödenmeyen 2017 yılına ait olan gün sayısını yazınız.

01.01.2016 – 31.12.2016 arası çalışılan U.B.G.T/Hafta Tatili TOPLAM GÜN

Yukarıdaki açıklamalar ışığında, Hafta Tatili – Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günlerinde çalışılarak ücreti ödenmeyen 2016 yılına ait olan gün sayısını yazınız.

Maaşınızın Asgari Brüt Ücrete Oranı

 Sistem girmiş olduğunuz aylık brüt ücretinizin güncel asgari ücrete alan oranını hesaplayarak bilgisini size sunmaktadır.

TOPLAM BRÜT FAZLA MESAİ ALACAĞI

Girmiş olduğunuz sürelere ait ücretlerinizin toplamı brüt olarak sistem tarafından oluşturulmuştur.

TOPLAM NET FAZLA MESAİ ALACAĞI

Hesaplanan toplam ubgt hafta tatili ücret alacağından Gelir Vergisi (%15), SGK Kesintileri ve Damga Vergisi kesintileri yapılmaktadır. Talep edilebilecek nihai tutar sistem tarafından hesaplanır.

Umarım  ulusal bayram ve genel tatil günleri ( ubgt ) – hafta tatili nasıl hesaplanır sorusunun cevabını bulmuşsunuzdur.  : )

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir