Fazla Mesai Alacağı Nasıl Hesaplanır

Merhaba, bu yazımız da sitemiz ‘de yer alan Fazla Mesai Ücret Alacağı Hesaplama formunun kullanılması ile fazla mesai ücret alacağı nasıl hesaplanır sorusunun cevabını ve sistemin işleyişini inceleyeceğiz.

Fazla çalışma, Kanunda yazılı koşullar çerçevesinde haftalık 45 saati aşan çalışmalardır. Çalışma süresine ilişkin 63.madde hükmüne göre denkleştirme esasının uygulandığı hallederse. İşçinin haftalık ortalama çalışma süresi. Normal haftalık iş süresini aşmamak koşulu ile bazı haftalarda toplam 45 saati aşşa dahi bu çalışmalar fazla çalışma sayılmaz.

Haftalık çalışma süresinin sözleşmelerle 45 saatin altında belirlendiği durumlarda 63.madde belirtilen esaslar çerçevesinde. Uygulanan haftalık çalışma süresini aşan ve 45 saate kadar yapılan çalışmalar fazla sürelerle çalışmadır(m.41/III).

Fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma yapan işçi isterse, bu çalışmalar karşılığı zamlı ücret yerine, fazla çalıştığı her saat karşılığında bir saat otuz dakikayı. Fazla sürelerle çalıştığı her saat karşılığında bir saat onbeş dakikayı serbest zaman olarak kullanabilir.

Zamlı ücret hesaplamalarında fazla çalışma ücretleri %50 zamlı ödenir. Fazla sürelerle çalışma ücretleri %25 zamlı ödenir.

Sistemimiz %50 zamlı hesap yapmaktadır. Böylelikle fazla sürelerle hesaplama yapmak istediğinizde bu hususa dikkat ederek fazla çalışılan süreyi hesaplama alanına giriniz.

Bu sürelere uyulmadığı, serbest zaman kullandırılmadığı takdir de; sitemiz de yer alan form kullanarak süreler fazla çalışma ücret alacağı olarak talep edilebilir.

Hesaplama Formu

Brüt Aylık Maaşınız

Ücret iş sözleşmesinin esaslı temel unsurudur. Bu alana yazılması gereken işçinin brüt aylık ücretidir. ( e devlet üzerinden brüt aylık ücret bilgisi görüntülenebilir ) .

01.01.2019 – 31.12.2019 arası fazla çalışılan TOPLAM SAAT

Yukarıda açıklamalar ışığında haftalık 45 saati aşan fazla çalışma sürelerinizin 2019 yılına ait olan kısmını yazınız.

01.01.2018 – 31.12.2018 arası fazla çalışılan TOPLAM SAAT

Yukarıda açıklamalar ışığında haftalık 45 saati aşan fazla çalışma sürelerinizin 2018 yılına ait olan kısmını yazınız.

01.01.2017 – 31.12.2017 arası fazla çalışılan TOPLAM SAAT

Yukarıda açıklamalar ışığında haftalık 45 saati aşan fazla çalışma sürelerinizin 2017 yılına ait olan kısmını yazınız.

01.01.2016 – 31.12.2016 arası fazla çalışılan TOPLAM SAAT

Yukarıda açıklamalar ışığında haftalık 45 saati aşan fazla çalışma sürelerinizin 2016 yılına ait olan kısmını yazınız.

Maaşınızın Asgari Brüt Ücrete Oranı

Sistem girmiş olduğunuz aylık brüt ücretinizin güncel asgari ücrete alan oranını hesaplayarak bilgisini size sunmaktadır.

TOPLAM BRÜT FAZLA MESAİ ALACAĞI

Girmiş olduğunuz fazla çalışma sürelerine ilişkin %50 zamlı ücretinizin toplamı brüt olarak sistem tarafından oluşturulmuştur.

TOPLAM NET FAZLA MESAİ ALACAĞI

Hesaplanan toplam fazla mesai ücret alacağından Gelir Vergisi (%15), SGK Kesintileri ve Damga Vergisi kesintileri yapılmaktadır. Talep edilebilecek nihai tutar sistem tarafından hesaplanır.

Umarım fazla mesai ücret alacağı nasıl hesaplanır sorusunun cevabını bulmuşsunuzdur.  : )

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir