Faiz Nasıl Hesaplanır

Merhaba, bu yazımız da sitemiz ‘de yer alan icra Faiz Hesaplama formunun kullanılması ile  icra ve mahkeme kararlarına uygulanacak faiz nasıl hesaplanır sorusunun cevabını ve sistemin işleyişini inceleyeceğiz.

Hesaplama Formu

Ana Para

Bu alana hesaplama yapmak istediğimiz tutarı yazıyoruz. İcra dosyası için hesaplama yapmak istiyorsak; ödeme / icra emrinde yazan tutarı yazıyoruz. Mahkeme kararı için hesaplama yapmak istiyorsak; alacak kalemleri tek tek yazarak hesaplama yapabiliriz.

Faiz Başlangıç Tarihi

Ana para ‘nın faiz hesabı için başlangıç tarihidir. İcra takip dosyası için ödeme emri veya icra emrinde yazan tutarın takip açılış tarihini, mahkeme kararında ise kararda bahsedilmişse faiz başlangıç tarihini yazmalıyız. Faiz başlangıç tarihi yazmıyorsa duruma göre dava açılış tarihi, ıslah tarihi veya karar tarihini yazmalıyız. Bu konuda profesyonel destek almanız gerekebilir.

Faiz Bitiş Tarihi

Ana para ‘nın faiz hesabı için sona erme tarihidir. Ödemenin yapılacağı zamanı ifade eder. Ödeme yapmayı/almayı planladığımız günü seçiyoruz.

Faiz Oranı

 Ana para‘ya tatbik edilecek faiz oranı ‘dır.

Yıllık Faize Esas Gün Sayısı

Faiz hesaplamasında bir yılı kaç gün olarak esas almasını sisteme tanımladığımız alandır.

Faize Esas Gün Sayısı

Sistem tarafından otomatik olarak belirlenen faiz gün sayısıdır.

Hesaplanan Faiz Tutarı

Ana para ‘nın hesaplanan gün sayısı kadar faiz oranı ile nemalandırılması işleminin sonucudur.

Toplam Ana para + Faiz

Hesaplanan faiz tutarı ile ana para tutarının toplanmış nihai halinin yer aldığı alandır.

  • Yasal Faiz : %9 olarak belirlenmiş faiz türüdür.
  • Avans Faiz : %19,50 olarak belirlenmiş faiz türüdür.
  • Vadeli Mevduata Uygulanan En Yüksek Faiz : Uygulamada fiilen uygulanan faiz oranlarının tespit edilerek tatbik edilmesi istenmektedir. Merkez Bankası verilene ulaşmak için tıklayın.

Umarım icra faiz hesaplama ve mahkeme kararlarına uygulanacak faiz nasıl hesaplanır  sorusunun cevabını bulmuşsunuzdur. : )

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir