Banka Kredi Faizi Nasıl Hesaplanır

Merhaba, bu yazımız da sitemiz ‘de yer alan Banka Kredi Faiz Hesaplama formunun kullanılması ile kredi maliyet banka kredi faiz tutarı ve taksitleri nasıl hesaplanır sorusunun cevabını ve sistemin işleyişini inceleyeceğiz.

Bankalar, mudilerin (faiz geliri elde etme maksadıyla bankaya para yatıran kişiler) mevduatlarını, çeşitli kredi paketleri ile kredi kullanmak isteyen kişilere satarlar. Faiz, bankacılığın ana gelir kalemidir.

Faiz Oranını Kim Belirler ?

Para birimlerine uygulanacak faiz oranlarını merkez bankalarının ilgili kurulları belirler. Türk Lirasına uygulanacak faiz oranlarını da Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası belirler. Piyasa koşullarına göre belirlenen bu faiz oranlarına ilave olarak her banka kendi kar marjını ekler ve ürünü müşterilerine sunar.

Sitemizde yer alan banka kredi faiz hesaplama formu aracılığı ile yıllık maliyet hesabı ile kullanılmak istenen kredi tutarı üzerinden faiz ve geri ödeme taksit tutarlarını hesaplayabilirsiniz.

Güncel kredi oranları ile ilgili her bankadan rakamları almayı unutmayın.

Hesaplama Formu

Kredi Tutarı

Kullanmak istediğiniz kredi tutarı bu alana girilmelidir. Bu tutar belirlenirken bankaların alınmak istenen ürünün %100 ‘ne kredi vermediğini bu oranın %75 olduğunu unutmayalım. Örneğin satın almak istediğimiz ürün 100.000,-TL ise kullanmak istediğimiz kredi tutarına 75.000-TL yazmalıyız.

Ara Ödeme varsa giriniz

Kredi ödeme planlarında isteğe bağlı olarak ara ödeme yapma imkanı olabilmektedir. Böyle bir ara ödeme olması durumunda bu alana tutarı girebilirsiniz. Bu ara ödemeler ile ödenecek faiz tutarı düşecektir.

Yıllık (Maliyet) Faiz Oranı %

Kullanılmak istenen kredi paketi için bankalarca belirlenen kredi faiz oranı yıllık olarak belirlenerek bu alana yazılmalıdır. Maliyet olarak düşünülerek ekstra giderlerde oran olarak bu alana eklenebilir.

Kredi Vadesi (Ay)

Kullanılan kredinin ödemesinin kaç ay süreceğinin yazılacağı alandır.

Aylık Kredi Ödeme Tutarı

Sistem tarafından otomatik olarak belirlenen kredinin aylık ödeme tutarıdır.

Faiz Tutarı

Kullanılan kredi tutarı için maliyet oranı ve vadelerle belirlenen toplam faiz tutarını sistem otomatik olarak hesaplar. Bir başka anlatımla; girilen vade için kullanılarak tutara ödenecek toplam faiz tutarıdır.

Toplam Ödeme

Faiziyle birlikte anaparanın geri ödeneceği toplam tutardır. Sistem otomatik olarak oluşturur. Bu alandan toplam maliyeti görebilirsiniz.

Umarım  banka kredi faiz tutarı ve taksitleri nasıl hesaplanır sorusunun cevabını bulmuşsunuzdur.   : )

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir