Hafta Tatili Hesaplama

Hafta tatili ücreti alacağı hesaplama formunu kullanarak yapabilirsiniz. 


Brüt Ücretinizi Bilmiyor Musunuz?


Yukarıda yer alan hafta tatili ücreti alacağı hesaplama formunu kullanırken sorun mu yaşıyorsunuz? Sistemin işleyişini açıkladığımız yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Hafta Tatili nedir?

4857 sayılı İş Kanunu‘nda düzenlenmiştir. Bu nedenle Kanunun 46.maddesinde hafta tatiline hak kazanma koşulları ile işçiye çalışmamasına rağmen ücret ödenmesine ilişkin esaslara yer verilmiştir.

İş Kanununda hafta tatilinin hangi gün kullanılacağına dair açık hüküm bulunmamaktadır. Fakat genel nitelikli kanun olan 6098 sayılı Borçlar Kanunu 421/1 ‘de işçi’ye kural olarak Pazar günü, koşulların buna imkan vermediği takdir başka bir tam gün tatil vermekle yükümlüdür.

Hafta Tatili günü aynı zamanda Resmi Tatile denk gelirse ne olur ?

İzin günü ile Ulusal bayram ve genel tatil günleri bazı durumlarda çakışabiliyor. Böyle bir durum olduğunda; işçinin çalışıp çalışmama durumuna göre hesaplama yapmak gerekmektedir.

Resmi tatile denk gelen hafta tatili günü; işçi çalışmaz ise; bugün için bordrosunda zaten aylık ücret tahakkuku yapılacağından dolayı ekstra bir hak edişi olmaz. Bir başka anlatımla; tatillerin çakışması durumunda 2 gün izin veya 2 gün ücret tahakkuku söz konusu olamaz.

Resmi tatile denk gelen hafta tatili günü; işçi çalışır ise; bugün için bordrosunda zaten aylık ücret tahakkuku yapılacaktır. Resmi tatil günü çalıştığı için 1 günlük yevmiyesi daha tahakkuk eder. Bu çalışma haftalık fazla çalışma yani 45 saati aşan bir çalışma oluyorsa, ekstra bir de fazla mesai alacağı doğar. Mesela hesaplama yapılırken bu hususlara ayrı ayrı dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak, umarım yardımcı olabilmişizdir. : )