İhbar Tazminatı Nasıl Hesaplanır

Merhaba, bu yazımız da sitemiz ‘de yer alan İhbar Tazminatı Hesaplama formunun kullanılması ile ihbar tazminatı nasıl hesaplanır sorusunun cevabını ve sistemin işleyişini inceleyeceğiz.

İşçi ile işveren arasındaki iş ilişkisinin bir sözleşmeye dayandığından önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Sözleşmeler de süre bakımından belirli süreli ve belirsiz süreli olmak üzere ikiye ayrılır. İhbar tazminatı belirsiz süreli sözleşmelerin son bulmasında kendisini gösterir.

4857 sayılı İş Kanunu m.17 ‘ düzenlemesine göre; İş sözleşmesinin uzunluğuna göre; iş sözleşmesini fesheden taraf karşı tarafa bildirimde bulunması gerekir. Bu düzenlemenin amacı işçi bakımından; iş aramak için fırsat yaratmak böylece boşlukta işsiz olarak süre geçirmenin önlenmesidir. İşveren açısından ise; iş organizasyonunun sekteye uğramaması ve yeni işçi bulması için süre oluşturulmasıdır.

Bu sürelere uyulmadığı takdir de; sitemiz de yer alan form kullanarak süreler tazminat olarak talep edilebilir.

Hesaplama Formu

İşe Giriş Tarihi

Hesaplama yapılacak iş sözleşmesinin başladığı tarih seçilir.

İşten Çıkış Tarihi

Hesaplama yapılacak iş sözleşmesinin bittiği tarih seçilir.

Giydirilmiş Brüt Aylık Maaşınız

Ücret iş sözleşmesinin esaslı temel unsurudur. Bu alana yazılması gereken ücret hesabında işçi ‘nin brüt aylık ücreti ( e devlet üzerinden brüt aylık ücret bilgisi görüntülenebilir ) varsaservis, yemek, ikramiye gibi yan sosyal hakların aylık değerleri toplanarak elde edilen meblağdır. Örneğin:2019 yılı bekar asgari brüt ücret tutarı 2.558,40-TL‘dir. Bu tutara varsa aylık 200-TL multinet yemek kartıekliyoruz. Varsa, aylık çalışılan gün sayısı kadar yol ücreti olarak otobüs/metro gidiş geliş bedelini ekliyoruz.

İhbara Esas Süre

Sistem tarafından çalışılan gün sayısı otomatik olarak hesaplanır.

Hesaplanan İhbar Süresi

Kıdem sürenize göre ihbar önel hesabınız sistem üzerinden otomatik olarak hesaplanır.

Hesaplanan Brüt İhbar Tazminatı

Sistem tarafından kıdem sürenize göre otomatik oluşturulan brüt ihbar ( önel ) tazminatı tutarıdır. 

Hesaplanan Net İhbar Tazminatı

Sistem tarafından hesaplanan brüt ihbar tazminatı tutarından Gelir Vergisi (%15) ve Damga Vergisi kesintisi yapılarak otomatik oluşturulan tutardır. Şartları oluşmuş ise talep edilecek nihai tutar ‘dır.

Umarım İhbar tazminatı nasıl hesaplanır sorusunun cevabını bulmuşsunuzdur.  🙂

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir