Asgari Geçim İndirimi ( AGİ ) Nasıl Hesaplanır

Merhaba, bu yazımız da sitemiz ‘de yer alan Asgari Geçim İndirimi ( AGİ ) Hesapalama formunun kullanılması ile asgari geçim indirimi ( agi ) hesaplama sı 2019 nasıl yapılır sorusunun cevabını ve sistemin işleyişini inceleyeceğiz.

Asgari geçim indiriminin özü devletin ücret üzerinden aldığı verginin bir bölümünü medeni durumuna göre işçiye iade etme arzusudur. Bunun temel hareket noktası Anayasamız da yer alan sosyal devlet ilkesidir.

Asgarî geçim indirimi; ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgarî ücretin yıllık brüt tutarının; mükellefin kendisi için % 50’si, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10’u, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için % 7,5üçüncü çocuk için %10, diğer çocuklar için % 5’idir. Gelirin kısmî döneme ait olması halinde, ay kesirleri tam ay sayılmak suretiyle bu süreye isabet eden indirim tutarları esas alınır.

Asgari ücretin 2019 yılı gelir vergisi tutarı aylık 326,20 TL. olduğundan asgari geçim indirimi 2019 yılında aylık 326,20 TL’yi aşamayacaktır.

Hesaplama Formu

Alınan Brüt Ücret

Ücret iş sözleşmesinin esaslı temel unsurudur. Bu alana yazılması gereken işçinin brüt aylık ücretidir. ( e devlet üzerinden brüt aylık ücret bilgisi görüntülenebilir. )

Medeni Durum Bilgisi

Hesaplama yapılacak kişinin kendi medeni durumuna göre seçim yapması gerekmektedir. Örneğin: Bekar , Evli olup eşinin çalışıp çalışmama durumun seçilmelidir. Aynı şekilde Çocuk sayısı da sistem üzerinden seçilmelidir.

Hesaplanan A.G.İ. Tutarı

Brüt maaşınız içerisinde medeni durumunuza göre alınması gereken asgari geçim indirimi tutarı sistem tarafından otomatik olarak hesaplanmıştır.

Umarım asgari geçim indirimi ( agi ) hesaplama 2019 sı nasıl yapılır sorusunun cevabını bulmuşsunuzdur. : )

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir