Islah Harcı Nasıl Hesaplanır

Merhaba, bu yazımızda sitemizde yer alan ıslah harcı hesaplama formunu kullanarak yatırmamız gereken ıslah harcını hesaplamayı öğreneceğiz.

Islah Harcı Hesaplama Formu


Form Nasıl Kullanılır

Hesaplama formuna ilgili sayfasından buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu yazımız formun kullanımıyla ilgili oluşan tereddütleri giderme amaçlı yardım sayfasıdır.

Islah Edilecek Tutar : Uygulamada, davaya konu taleplerimizi TAM ve NET olarak belirleyemediğimiz durumlarda dava dilekçemizde taleplerimizi kısmi ( Alt sınırdan veya düşük bedelle Örneğin 100,-TL veya 500,-TL ) olarak belirleyerek açıyoruz. Tahkikat aşamasında toplanan deliller ( Tanık, bilgi ve belgeler ) ile dosya hesap bilirkişisine sevk edilir ve talep edilebilecek tutarlar belirlenir. Bu belirleme BİLİRKİŞİ RAPORU ile olur. Bilirkişi raporunda taleplerimize konu alacak miktarımız netleşmiş olur. Artık dava dilekçemizde talep ettiğimiz miktarı hesaplanan miktardan çıkartarak bulunan miktar kadar o talep konumuzu arttırmamız yani ıslah etmemiz gerekecektir.

Bir örnek üzerinden anlatmak gerekirse; dava dilekçemizde fazla mesai ücret alacağımızla ilgili bir talebimizin olduğunu varsayalım.

Talebimizi kısmı olarak belirledik ve 100,-TL olarak talep ettik. Daha sonra dilekçemizde bildirdiğimiz tanıklar, mahkeme huzurunda iddialarımızı ispatlar şekilde beyanda bulunmalıdır. Devamla kayıtlar getirilecektir. Sonrasında örneğin bilirkişi raporunda çalışılan dönemle ilgili zaman aşımına uğramamış hak edilen fazla mesai ücret alacağını 5.000,-TL olarak hesaplanacaktır. Sonrasında rapor tarafımıza tebliğ edilecektir. Bu aşamada 5000 – 100 = 4.900,-TL talep değerimizi arttırmamız dolasıyla harçlandırmamız gerekmektedir. Talebimizi dilekçe ile mahkemeye ilettikten sonra, yukarıdaki hesaplama formunu kullanarak 4.900,-TL için 83.68 -TL ıslah harcı yatırmamız gerektiğini buluyoruz. Bunu mahkemeye yatırıyoruz. Sonuç itibariyle talebimiz hak edilen değer olan 5.000-TL’ye yükseltilmiş ve harcı yatırılmıştır. Artık ıslah dilekçemiz karşı tarafa tebliğ edilmekte, itiraz süreleri geçtikten sonra karar aşamasına geçilmektedir. Islah harcı ıslah edilen miktarın binde 68.31 ‘in dörtte biri’dir. 2021 yılı güncel yargı harçları tarifesine ulaşmak için lütfen tıklayın.

Hayırlı olsun. Kararınız çıktıktan sonra brüt olarak hükmedilmişse, icra takip dosyasına net miktar üzerinden girilmesi gerektiğini unutmayın. Bu netleştirme hesabını yine sitemizde yer alan formdan yapabilirsiniz. Umarım yarımcı olabilmişizdir. İyi çalışmalar diliyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir